Promocija zdravja na delovnem mestu: Ključ do uspešnega podjetja

Promocija zdravja na delovnem mestu zajema niz aktivnosti, ki se izvajajo v podjetju z namenom ohranjanja in krepitve telesnega in duševnega zdravja zaposlenih. Ta usmerjen pristop k boljšemu zdravju in varnosti pri delu ne le zmanjšuje število nezgod in preprečuje poklicne bolezni, ampak tudi izboljšuje splošno delovno okolje in povečuje zadovoljstvo zaposlenih.

Promocija zdravja na delovnem mestu ima več ciljev, ki so ključni za uspeh podjetja. Zaposlene motiviramo, da sprejmejo zdrave navade, kot so opuščanje kajenja in redna telesna aktivnost. Poleg tega jim pomagamo pri izbiri izdelkov in storitev, ki so prijazne do zdravja. Skupaj z zaposlenimi izboljšujemo delovno okolje, da podpira njihovo zdravje, na primer z ergonomsko prilagoditvijo delovnih mest in ustvarjanjem prijetnih prostorov za odmor.

Izvajanje promocije zdravja na delovnem mestu prinaša številne koristi. Manjša odsotnost z dela zaradi bolezni prispeva k zmanjšanju absentizma. Bolj zadovoljni in motivirani zaposleni prispevajo k boljšim poslovnim rezultatom. Zdrav delavec je učinkovitejši in produktivnejši, zaposleni, ki čutijo skrb delodajalca za njihovo zdravje, pa so bolj zvesti in manj pogosto zapuščajo podjetje.

Za uspešno promocijo zdravja na delovnem mestu je potrebno nekaj korakov. Najprej organizirajte sestanek z zaposlenimi, kjer jih seznanite s cilji promocije zdravja in povprašajte po njihovih željah in potrebah. Spodbujajte zaposlene, da podajo predloge za izboljšanje delovnega okolja. Na podlagi zbranih predlogov izberite aktivnosti, ki jih boste izvajali, nato pa redno obveščajte zaposlene o poteku aktivnosti in spremljajte njihove učinke.

Konkretni ukrepi za promocijo zdravja

  • Komunikacija: Spodbujajte jasno in učinkovito komunikacijo med zaposlenimi.
  • Preprečevanje uporabe psihoaktivnih snovi: Obveščajte zaposlene o prepovedi uporabe psihoaktivnih snovi in ponujajte pomoč tistim, ki jo potrebujejo.
  • Opustitev kajenja: Ponudite podporo kadilcem pri opuščanju kajenja.
  • Gibanje: Spodbujajte gibanje med delovnim časom in organizirajte športne aktivnosti.
  • Zdrava prehrana: Ozaveščajte zaposlene o pomenu zdrave prehrane in omogočite zdrave možnosti za malico.
  • Pitje vode: Spodbujajte redno pitje vode.
  • Ergonomski ukrepi: Prilagodite delovno okolje potrebam zaposlenih.

Promocija zdravja na delovnem mestu ni zgolj zakonska obveza, ampak je strateški pristop, ki prinaša dolgoročne koristi za podjetje in njegove zaposlene. Z vzpostavitvijo podpornega in zdravju prijaznega delovnega okolja lahko podjetje doseže višjo raven zadovoljstva, motivacije in produktivnosti, kar vodi do boljših poslovnih rezultatov. Zato je pomembno, da delodajalci aktivno vključujejo zaposlene v proces promocije zdravja in skupaj gradijo boljše delovno okolje.

Na nacionalni spletni platformi za zdravje delavcev lahko najdete strokovne vsebine za posamezna področja, ki so najpogostejši vzrok za zdravstveni absentizem, dolgotrajni bolniški stalež, delovno invalidnost ter prezgodnje upokojevanje delavcev. https://pzd.razvoj.dev/

Kaj pa pravi zakonodaja si lahko preberete v Zakonu o varnosti in zdravju pri delu: https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=ZAKO5537

Pripravila: Iva Ana Virant, podjetniška mentorica

Datum: 26.7.2024

SPOT svetovanje Savinjska (Inkubator Savinjske regije)

Projekt » Podporno okolje 2023-2025 SPOT Svetovanje Savinjska«